Monday, March 24, 2014

Linzer torte

 
Linzer torte to  pochodzące z Austrii,z miasta Linzer ciasto,a w zasadzie tarta.Głównym składnikiem tego ciasta są mielone orzechy laskowe,masło,mąka i dżem malinowy.Przepis na to ciasto był przez długi czas uznawamy za najstarszy przepis na świecie.
A co do smaku,to jest to niesamowita smakowa przygoda.Bardzo mocno orzechowe ciasto z połączeniem z malinami robi wybuchową eksplozję smaków! Dla mnie bomba!:-)
Serdecznie zapraszam!

Linzer torte

(na 24 cm średnicy formę do tart)
 
200g mąki pszennej
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki przyprawy do piernika (ja dałam kombinację mielonego imbiru,goździków i gałki muszkatałowej)
1 łyżeczka kakao
200g masła niesolonego pokrojonego
200g mielonych orzechów laskowych
200g cukru
1 jajo roztrzepane
2 łyżki kirsch lub wody
250g dżemu malinowego
1 żółtko do posmarowania
 
Przesiać wszystkie suche składniki na blat lub stolnicę.Dodać masło,cukier,mielone migdały i posiekać nożem na drobną kruszonkę.Dodać jajo z kirschem i zagnieść szybko ciasto.
Podzielić na dwie części 2/3 ciasta i 1/3 ciasta,zawinąć w folię przeźroczystą i schłodzić  w lodówce przez około 30 minut. 
Wyłożyc formę do tarty papierem do pieczenia.
Drugi papier do pieczenia rozłożyc na blat i podsypać go mąką.Ciasto jest dość miękkie i najlepiej wałkować je przez folię przeźroczystą.Rozwałkować 2/3 ciasta przez folię na około 2 cm grubości.
Ciasto zapewne przyklei się do papieru,ale to i nawet lepiej.Odwrócic ciasto do góry nogami razem z papierem i wyłożyć ciasto do formy.Papier odkleić z ciasta i wyrzucić.Docisnąć ciasto do formy i dokładnie wypełnić nim całą formę.
Formę z ciastem włożyc na 15 minut do zamrażalnika,aby ciasto się ściągneło.
Wyjąć ciasto z zamrażalnika i rosmarować na nim dżem malinowy.
Drugą częśc ciasta wyjąć z lodówki i rozwałkować w ten sam sposób jak poprzednie.Pokroić wdłuż na 1,5 cm szerokości paski i układać na wierzchu pionowo i poziomo.Posmarować roztrzepanym żółtkiem.
Rozgrzać piekarnik do 200 stopni celcjusza i piec ciasto przez około 30 minut-do zezłocenia się.
Smacznego!