Wednesday, February 29, 2012

Portugalskie bułeczki mleczno-maślane z nutą cytrynową

 

Upiekłam te bułeczki z myślą o moich dzieciach i nie pomyliłam się-bardzo im smakowały.Lekko słodkie o zapachu cytrynowym.Smakują dobrze z dżemem,miodem,serkami twarożkowymi jak również i z szyneczką.Samo masło też super pasuje.Pycha,pycha,pycha.Przepis znalazłam w magazynie lawendowy dom.Polecam spróbować!
 
 

Portugalskie bułeczki mleczno-maślane z nutą cytrynową

 

 
Składniki:
  • 325 ml mleka
  • 35g masła
  • 2 jaja
  • 75g cukru
  • 500g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 i 1/2 łyżeczki drożdży suszonych
  • skórka otarta z połowy cytryny
  • 1 małe jajo + 2 łyżki mleka do posmarowania
  • opakowanie cukru waniliowego
Mleko z masłem lekko podgrzać aż masło się rozpuści-nie gotować!W misce wymieszać mąkę z cukrem,solą,cukrem waniliowym,drożdżami i skórką cytynową.Do suchych składników dodać płynne i wyrabiać ciasto,aż będzie lśniące i gładkie.
Przykryć wyrobione ciasto ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 1 godziny w ciepłe miejsce.
Po godzinie wyłożyć ciasto na blat lekko spłaszczając ręką.Podzielić ciasto na porcje po 60g i formować bułeczki.Układać bułeczki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.Zostawić do wyrośnięcia na około 30-45 minut.Nagrzać piekarnik do 180 stopni celcjusza.
Kiedy bułki wyrosną naciąć je w dwóch miejscach i posmarować jajem z mlekiem.
Piec około 25-35minut.

Smacznego!
 


 
 



 




Monday, February 27, 2012

Tort urodzinowy waniliowy z galaretką truskawkową

Kochani,już dawno miałam zamieścić przepis na urodzinowy tort mojego synka(konczył 3 latka), ale jakoś wciąż brakowało czasu.Oluś miał urodziny w grudniu i mineło już 2 miesiące.W końcu wziełam się w garść i oto on-tort waniliowy z galaretką truskawkową.Mój synuś jest wielkim fanem spidermana i próbowałam namalować na torcie spidermana.Nie przewidziałam,że czekolada którą używałam do tego malowania mi sie rozpłynie (widać na zdjęciu) i chcąc nie chcąc na prędce wymyśliłam że zrobię krem maślany i udekoruję tort w kształcie pająka.Efekty widzicie poniżej.To nie jest to co chciałam osiagnąć,ale dziecko było przeszczęśliwe-a to najważniejsze.  
Sam torcik w smaku był bardzo delikatny-galaretka zrobiona samodzielnie z prawdziwych truskawek,krem bawarski nadał iscie waniliowego smaku.Zachęcam do spróbowania!! 





Składniki na duży tort:

Biszkopt:
  • 6-7 jaj
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 2 małe łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

Krem bawarski:
  • 8 żółtek
  • 100g cukru
  • 500ml mleka
  • 1 laska wanilii
  • 2 łyżki żelatyny w proszku namoczonej w 1/4 szklanki wody
  • 500 ml śmietany kremówki

Truskawkowa galaretka:
  • 2 łyżki żelatyny w proszku
  • 1/4 filiżanki zimnej wody
  • 4 filiżanki truskawek (mogą być mrożone)
  • 1/2 filiżanki cukru
Do nasączania przegotowana woda z cukrem i cytryną.

Biszkopt:

Wyłożyć okrągłą formę papierem do pieczenia.Nagrzać piekarnik do 170 stopni celcjusza.oddzielić białka od  żółtek.Białka ubić  na sztywno ze szczyptą soli i cukrem. Zółtka wymieszać w kubku z kwaskiem cytrynowym i proszkiem do pieczenia.Dodać do piany i dobrze wymieszać.Na koniec dodać obydwie mąki i szpatułką delikatnie wymieszać. Piec w piekarniku do suchego patyczka przez około 40-45minut.Gotowy biszkopt wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Krem bawarski:
W dużej misce ubić żółtka z cukrem aż masa będzie gęsta i kremowa.W międzyczasie na małym ogniu zagotować mleko z zeskrobanymi z laski ziarenkami wanilii.Gorące mleko powoli wlewać do ubitych żółtek i energicznie ubijać.Masę ponownie wlać do garnka i na małym ogniu powoli podgrzewać ciagle mieszając.Uwaga!Teraz trzeba bardzo uważać,aby jaja sie nie ścieły.Kiedy tył łyżki całkowicie pokryje sie kremem i nie spływa z łyżki, to znaczy,ze krem jest gotowy.Ja robię tak,że palcem przeciagam po łyżce i jeśli krem nie zakryje ponownie całej łyżki to znaczy, że
 jest dobry.Dla tych co mają termometr cukierniczy -temperatura powinna osiagnąć 70-85 stopni celcjusza-nie więcej.
Z gotowego kremu wyjąć laskę wanilii.Dodać żelatynę i dokładnie wymieszać,aby się rozpuściła.Zostawić do całkowitego wystygnięcia.
Ubić śmietankę na sztywno i dodać do tężejącego kremu waniliowego.

Galaretka truskawkowa:

Dwie blachy wyłożyć papierem do pieczenia.Na każdym z nich odrysować krążek wielkości biszkoptu.
Zelatynę wsypać do wody.W garnuszku zagotować truskawki z cukrem i gotować do momentu aż truskawki zrobią sie miękkie i cukier sie rozpuści.Blenderem zmiksować na truskawkowe puree.Dodać rozmoczoną żelatynę do puree i dokładnie rozmieszać do całkowitego rozpuszczenia.Ostudzić i  poczekać aż ostygnie i zacznie tężeć.Rozsmarować na przygotowanych papierach do pieczenia i włożyć do zamrażalnika.

Złożenie tortu:
Ostudzony biszkopt przekroić dwokrotnie tworząc równe 3 krążki z biszkoptu.Piewszy krążek nasączyć wodą z cytryną i cukem.Na to położyć jedną galaretkę.Na galaretkę 1/3 kremu.Na krem drugi krążek biszkoptu i czynność powtórzyć.Trzeci krążek położyć na krem.Wysmarować trzeci krążek i boki tortu pozostałym kremem.Udekorować dowolnie.

Smacznego!!

























Friday, February 24, 2012

Pasta z pistacji

Desery z pistacjami smakują niesamowicie.Jednak aby je zrobić trzeba mieć w większości przypadków najlepiej pastę pistacjową.Można ją kupić w sklepach interentowych lub ze zdrową żywnością,ale jest ona okropnie droga.Na szczeście można takową pastę zrobić samemu w domu i wcale nie jest to trudne-wręcz przeciwnie.



Składniki na około 250-280g pasty:

  • 140g pistacji obranych z łupinek (najlepiej niesolonych)
  • 125 g cukru pudru
  • 80-120g prostego syropu(simple syrup)

Simple syrup:100g wody,100g cukru,1/4 łyżeczki syropu kukurydzianego.Wodę,cukier i syrop zagotować na malym ogniu-gotować tak długo aż cukier sie rozpuści,ostudzić.Przechowywać w lodówce.

Pistacje zalać goracą wodą i zostawić do nasączenia na około 10 minut.Odsączyć porządnie z wody i przełożyć na czystą ściereczkę.Zwinąć ściereczkę z orzechami i rolować reką po blacie tak aby skórka odeszła z orzechów.
Orzechy oczyszczone ze skórki piec w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni celcjusza przez 10 minut.

Uprażone orzechy i cukier wsypać do malaksera i rozdrobnić na gladko.Na koniec dodać syrop i jeszcze raz włączyć malakser.Rozdrabniać tak długo aż uzyska sie bardzo gładką masę ale nie wodnistą.Przechowywać w zamrażalniku do 6 miesięcy.
Smacznego!!




Wednesday, February 22, 2012

Omlet biszkoptowy mojej babci

 
 
Omlet ten zawsze sprawia,że powracam myślami do dzieciństwa.Moja babunia,która odeszła w zeszłym roku robiła mi ten pyszny omlet.Pamiętam jak dziś -starą kuchnię opalaną węglem lub drewnem na której babcia przyrządzała posiłki.Mała patelenka do smażenia-już widzę babcię roztapiającą na niej masło do usmażenia omleta.Gotowy omlet zawsze polewany był konfiturą z wiśni własnej roboty.Już mi leci slinka!Kiedyś tego omleta robiła mi moja babcia, a dzisiaj ja robię moim synkom w każdą sobotę bądź niedzielę na śniadanie.Konfiturę z wiśni zastepuję dżemem z truskawek.Smakuje też dobrze,ale nie ma jak to wiśnie! Serdecznie polecam!!

Omlet biszkoptowy mojej babci

 

 
Składniki:

2 łyżki maki pszennej
2 jaja
3 łyżki mleka
szczypta soli
dżem do smarowania
masło do smażenia (koniecznie masło)

Oddzielić żółtka od białek.Zółtka utrzeć na gładką masę z mąką, mlekiem i solą.Uwaga! Ucierać tak długo aż nie będzie grudek-można zmiksować mikserem.Białka ubić na sztywną pianę.Delikatnie wymieszać z masą jajeczną.Na patelni na małym ogniu rozgrzać masło.Wylać omletową masę i smażyć na złoty kolor z każdej strony.Najtrudniej jest przerzucić omlet na drugą stronę,ale przy pomocy szerokiej szpatułki na pewno sie uda!

Smacznego!!
 






Lody pistacjowe-najlepsze

Uwielbiam pistacje a tym samym lody pistacjowe.Ciężko jest znaleźć w lodziarniach czy też skalepach prawdziwych lodów pistacjowych zrobionych z prawdziwych pistacji.Wzięłam sprawę w swoje ręce i zaeksperypentowałam.Zrobiłam sama pastę pistacjową,a zaraz po tym lody.Lody wyszły pyszne,choć muszę przyznać,że trochę za słodkie-niepotrzebnie dałam cukier do mleka i dlatego w przepisie nie podam cukru.Przepis na pastę pistacjową też zamieszczę,gdyż można robić z niej pyszne desery.Smakoszy pistacji i nie tylko serdecznie zapraszam.




Składniki:

500ml mleka pełnotłustego
16g (2 łyżki) mąki kukurydzianej
kilka kropli soku z cytryny

Rozcieńczyć mąkę w 1/4 szklanki mleka i odstawić.Podgrzać resztę mleka.Kiedy prawie zacznie wrzeć wlać mleko z mąką i mieszając gotować przez 3 minuty.Przelać zawartość do miski,ostudzić i wstawić do lodówki aby dobrze schłodzić-można zostawić na noc.

Wyjąć miskę z lodówki i trzepaczką porządnie wymieszać pastę pistacjową i sok z cytryny masą mleczną.

Zamrażać w zamrażalniku,co 30 minut miksować jeszcze raz aby rozbić tworzące sie kryształki lodu.Posiadacze maszyny- zamrażać lody za pomocą maszyny do lodów.

Smacznego!!  

Wednesday, February 15, 2012

Ciepłe babeczki czekoladowe z płynnym czekoladowym nadzieniem



U nas Walentynki odbyły się pod znakiem grypy.Choroba zwaliła mojego męża,a i ja nie czułam się zbyt dobrze.Dzieciaczki na szczęście zdrowe-ufff.Nie mieliśmy w związku z tym czasu na cieszenie się z tego dnia,ale choć trochę chciałam osłodzić nam żywot i zrobiłam mocno czekoladowe babeczki z płynnym nadzieniem w środku.Bardzo szybki deser,często serwowany (koniecznie na ciepło) w dobrych restauracjach -przynajmniej tutaj w Reykjaviku.Można zrobić do tego sos czekoladowy i dodatkowo podreślić smak czekolady.Dla czokoholików i nie tylko idealny smakołyk.Przekonajcie się sami!! Zapraszam.

  



Ciepłe babeczki czekoladowe z płynnym czekoladowym nadzieniem


Składniki na 6 kokilek:
  • 100g masła niesolonego
  • 4 łyżeczki kakao
  • 100g dobrej czekolady pólsłodkiej-70% masy kakaowej(połamanej na kostki)
  • 2 jaja
  • 2 żółtka
  • 120g cukru
  • 120g mąki pszennej

Nagrzać piekarnik do 200 stopni celcjusza.Wysmarować 6 kolilek masłem .Wyciąć krążki z papieru do pieczenia o średnicy kolilek i wyłożyć każdą kokilkę.Posmarować każdy krążek masłem i wysypać kakao.

W małym garnuszku podgrzewać na małym ogniu masło i czekoladę aż się zupełnie rozpuszczą.Uwaga! Nie doprowadzić do wrzenia.Odstawić do wystudzenia na 10 minut.
W misce zmiksować do białości jaja,żółtka i cukier na gęstą masę.Nastepnie dolać przestudzoną czekoladową miksturę i dokładnie zmiksować.Dodać przesianą mąkę i wymieszać szpatułką bądź drewnianą łyżką.
Gotową masę nakładać do kokilek i piec w piekarniku około 12 minut.Środek ma być płynny ale nie za płynny.Musicie wyczuć.Jeśli jest zbyt płynny,wstawić ponownie do piekarnika.
Serwować jeszcze ciepłe!





Monday, February 13, 2012

Crumble z jabłkami,gruszkami i żurawiną-wspomnienie lata!

Pysznym i prostym deserem są zapiekane jabłka i gruszki z żurawiną ze złocistą kruszonką na wierzchu.Jest to super deser serwowany zaraz po sutym obiedzie.Niesamowite połączenie smaków! Czyste wspomnienie lata!!Niby bajecznie proste a takie dobre!Zachęcam serdecznie!!




Składniki
  • 4 jabłka
  • 3 gruszki
  • sok z połowy cytryny
  • 2 łyżki cukru
  • 100g suszonych żurawin
  • płaska łyżeczka cynamonu
  • Kruszonka:
  • 100g zmielonych orzechów włoskich
  • 100g mąki
  • 100g cukru
  • 100g masła
  • masło do smarowania formy
Jabłka i gruszki obieramy i kroimy w ósemki lub w kostkę (kto jak woli).Polewany sokiem z cytryny,posypujemy cukrem i cynamonem,dodajemy żurawinę ,dokładnie mieszamy i odstawiamy.
Kruszonka-makę mieszamy z mielonymi orzechami i cukrem,dodajemy masło pokrojone w kostkę i wyrabiamy delikatnie palcami kruche ciasto,aż powstanie kruszonka.Zaroodporne naczynie smarujemy masłem.Na dno wykładamy przygotowane wcześniej owoce i posypujemy kruszonką.Całość wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni celcjusza.Pieczemy okolo 30-35 minut,aż kruszonka ładnie sie zarumieni.Potrawę podajemy na ciepło najlepiej z lodami waniliowymi.
Smacznego!!

Sunday, February 12, 2012

Blondies

Piękny mielismy weekend spędzony w towarzystwie przyjaciół i ich dzieci.Wypady za miasto zawsze się sprawdzają-można trochę oderwać się od codziennej rutyny,zmienić klimat,otoczenie.Uwielbiam tę goraczkę przedwyjazdową i to ciągłe wrażenie,że się czegoś nie zabrało. Oczywiście zapomniałam zabrać kilku produktów spożywczych,ale na szczęscie w pobliżu był sklep i szybko udało się uzupełnić brakujące rzeczy.
Z braku czasu przed wyjazdem zrobiłam ekspresowe ciasto-Blondies.Zupełne przeciwieństwo swojej siostry Brownies.Wszystkim smakowało,ale jednocześnie, jednogłośnie stwierdziliśmy,że Brownies jest Brownies i nic nie da rady tego przebić.Przekonajcie się sami !!



Składniki:
  • 100g masła pokrojonego w kostkę
  • 125g białej czekolady połamanej na kostki
  • 200g cukru
  • 3 jaja
  • 1 łyżeczka waniliowej esencji
  • 100g posiekanych orzechów laskowych bez skórki (uprażonych wcześniej w piekarniku)
  • 100g chipsów z białej czekolady
  • 175 g mąki pszennej
Nagrzać piekarnik do 180 stopni celcjusza.Wyłożyć papierem do pieczenia formę najlepiej kwadratową o boku 23cm.
W garnuszku na małym ogniu podgrzewać masło i białą czekoladę z kostkach aż do momentu kiedy czekolada się rozpuści.Wymieszać dokładnie.W dużej misce połączyć cukier z jajami,po czym dodać roztopioną czekoladę z masłem,wanilię,orzechy,chipsy czekoladowe i mąkę.Wymieszać za pomocą drewnianej łyżki na gładką masę.Wyłożyć do przygotowanej wcześniej formy i piec przez 20-25 minut.Po upieczeniu wystudzić.
Smacznego!!

Wednesday, February 8, 2012

Walentynkowe serduszka z czekoladą z posmakiem goździków

Zbliżają się Walentynki a ja zawsze robię serduszka czekoladowe na tę okazję.Są bardzo kruche i wcale nie takie aż tak bardzo słodkie.Czekoladowe nadzienie ma smak goździków-pychotka!! Strasznie kuszące są te serduszka.Szybko znikają ! :-))Spróbujcie!!




Składniki:

Ciasto:

  • 200g masła
  • 400g mąki
  • 15g cukru pudru
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 2 żółtka
  • 100ml mleka

Krem:
  • 150g czekolady pokrojonej na kawałki
  • 1 utłuczony goździk
  • 50ml śmietanki kremówki
Mąkę przesiać i wsypać do miski,dodać cukier puder,cukier waniliowy i wymieszać.Masło pokroić na kawałeczki i wrzucić do miski razem z żółtkami.Wyrobić ciasto,aż będzie gładkie i wstawić do lodówki na około 1 godziny.
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni celcjusza.Ciasto rowałkować na około 3 mm i wykrawać małą foremką serduszka.Układać na blachach wyłożonych papierem do pieczenia.Piec około 10 minut,aż ciasteczka nabiorą złotego koloru.Wystudzić.

Krem.Śmietankę podgrzać na małym ogniu-nie gotować.Dodać czekoladę i goździki.Wymieszać dokładnie,aby powstał lśniący krem.Zostawić do wystudzenia i wstawić do lodówki.
Gotowym kremem smarować jedno ciasteczko a drugim je przykrywać.Posypać cukrem poudrem.

Smacznego!!


Sunday, February 5, 2012

Pączki -moje pierwsze

 




Jeszcze nigdy w życiu nie robiłam pączków-to był mój debiut.Nie powiem,że do końca udany-popełniłam trochę błędów,ale przecież człowiek uczy się na błedach i nastepnym razem na pewno wyjdzie mi lepiej. Moim błędem było to,że rozwałkowałam gotowe wyrośniete ciasto i wykrawałam pączki szklanką zamiast fomować pączki odrywając kawałki ciasta i formując pączki w rękach.Finalny efekt nie jest taki zły-smak pączków jest bardzo dobry-mniam.Zapraszam do spróbowania,a przepis zapożyczyłam z tej oto strony.
 

Pączki -moje pierwsze

 
Składniki:
  • 3 szklanki maki pszennej przesianej
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 3 żółtka
  • 1/3 kostki masła niesolonego
  • 1 i 1/3 szklanki mleka
  • 3 łyżki śmietanki kremówki
  • 40g świeżych drożdży lub 20g drożdży suchych
  • szczypta soli
  • skórka starta z jednej cytryny
  • 2 łyżki rumu
  • powidła lub dżem do nadziewania pączków

Dodatkowo smalec lub olej do smażenia.

Drożdże rozprowadzić z 1/3 szklanki ciepłego mleka,łyżeczką cukru pudru i łyżeczką mąki.Odstawić do wyrośniecia.Kiedy drożdże podwoiły swoją objętość dodać resztę cukru,resztę mleka,żótka,letnią śmietnkę, sól i skórkę z cytryny.Wymieszać dokładnie. Następnie dodajemy mąkę i wyrabiamy ciasto ręcznie badź też mikserem z końcówką z hakiem.Kiedy ciasto ma jednolitą konsystecję dodajemy rozpuszczone letnie masło i nadal wyrabiamy aż ciasto będzie gładkie i lśniące.Odstawić do wyrośnięcia do podwojenia swojej objętości.
Po wyrośnięciu odrywać kawałki ciasta i formować pączki.Zostawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
Rozgrzać tłuszcz do temperatury 175 stopni celcjusza.Uwaga! Nie wyższej gdyż pączki spieką sie z zewnątrz a w środku będą nadal surowe.Smażyć kilka minut z każdej strony.Wykładać pączki z tłuszczu na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Po ostudzeniu nadziewać pączki dżemem za pomocą specjalnej długiej końcówki i woreczka cukierniczego.
Można polukrować pączki lukrem zrobionego z 2 łyżej gorącej wody i szklanki cukru pudru.

Smacznego!!