Friday, January 24, 2014

Þorri i Bóndadagur 
 
Bardzo nietypowy post mam dla Was, a to z powodu ciekawego dnia.Dzisiaj w Islandii obchodzi się dzień zwany Bóndadagur czyli dzień,mężczyzny,męża,gospodarza,głowy rodziny.
Bóndadagur jest też pierwszym dniem  Þorri,który kiedyś był czwartym miesiącem zimy w staroislandzkim kalendarzu.
Imię Þorri identyfikuje się z Þorr,imieniem norweskiego Boga burzy.
Czczenie  Boga Þorra,czyli þorrablót zapoczątkowali urzędnicy większych miast Islandii w19 wieku.Tradycja była kontynuowana i w połowie 20 wieku huczne ucztowanie związane z końcem zimy stało się bardzo popularne w całej Islandii i trwa do dzisiaj.
Dzisiaj cała Islandia je þorramatur  - przysmaki przygotowywane starymi tradycyjnymi metodami,takimi jak: marynowanie,suszenie,wędzenie czy fermentacja.Na stołach pojawiły się dzisiaj gotowane baranie łby z zębami,sfermentowany rekin,marynowane jądra baranie,kaszanka,suszona ryba  czy też wędzona baranina (zdjęcia poniżej).
Dla większości Islandyczków to rarytasy,choć z młodym pokoleniem bywa różnie.Ja osobiście nie przepadam za tym jedzeniem.No cóż wszystko kwesja gustu,ale tradycję trzeba kultywować. 
 
 4 comments:

 1. Alez sie ciesze, ze trafilam na ten blog! Tez mieszkam w Islandii i czesto mam problem z dobraniem produktow. Mam nadzieje, ze tutaj znajde jakies podpowiedzi! Bede zagladac codziennie ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zapraszam bardzo serdecznie,w razie pytań chętnie służę pomocą.Zapraszam też na mój fan page na facebooku!

   Delete
  2. Tam tez juz jestem!

   Delete
  3. :))))))))))))))))))

   Delete